Dlaczego rządy celowo utrzymują bezrobocie? Rozmowa z Adrianą Rozwadowską i Iwo Augustyńskim

Opis wydarzenia

Celowe utrzymywanie bezrobocia jest absurdem – znamy jego dewastujące skutki społeczne. Jest też wbrew art. 65 ust. 5 Konstytucji RP, zgodnie z którym dążenie do pełnego, produktywnego zatrudnienia jest obowiązkiem władz publicznych. Jednak polskie rządy bardziej niż polską Konstytucją kierują się dominującym nurtem nowoczesnej myśli ekonomicznej przekonującym, że potrzebujemy utrzymywać „odpowiedni” poziom bezrobocia, rzekomo w celu utrzymania kontroli nad inflacją.
Przeciwnego zdania jest wielu współczesnych ekonomistów, w tym doktor Iwo Augustyński z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który opowiadał w trakcie spotkania, jak mocne są podstawy do tego, by obawiać się rosnącej inflacji na skutek malejącego bezrobocia.

Niektóre rządy podejmują faktyczne próby wdrożenia programu likwidacji bezrobocia. W Polsce Partia Razem chce, aby rząd finansował program tworzenia miejsc pracy dla wszystkich chętnych za pośrednictwem samorządów i organizacji pozarządowych. Trwają liczne pilotaże podobnych propozycji np. w Austrii, o czym pisała w Gazecie Wyborczej nasza gościni, Adriana Rozwadowska, którą opowiedziała w trakcie spotkania, jak widzi wprowadzenie pilotażu programu pełnego zatrudnienia w Polsce.

Spotkanie poprowadziła Marta Stożek, Rada Krajowa Razem.

Szczegóły wydarzenia

Data:
18.5.2023
Godzina:
19:00
Miejsce:
Old Town Haston
Adres:
plac Nankiera 1, 50-140 Wrocław

Zapisz się na wydarzenie

Dziękuję!!!

Na twój adres e-mail wysłałam darmową wejściówkę na spotkanie. Na dzień przed wydarzeniem otrzymasz również przypomnienie o wydarzeniu.
Kliknij na Facebook "Wezmę udział", pozwoli to dotrzeć mi z wydarzeniem do większego grona osób:
Wydarzenie na Facebook
Dodaj do kalendarza
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Włącz pliki cookie.

Zapisz się na kolejne wydarzenia

Dziękuję!!!

Na swojego maila otrzymywać będziesz powiadomienia o nowych wydarzeniach.
No items found.
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Włącz pliki cookie.

Dołącz do #ekipaSTOŻEK

Dowiedz się więcej

Zobacz nagrania

Nadchodzące wydarzenia

No items found.
FAQ

Zagłosowałabym na Lewicę, ale...

… boję się, że mój głos będzie mniej ważył niż gdybym zagłosowała na większą partię
Tak, każdy głos ma znaczenie. System wyborczy do Parlamentu Europejskiego jest najbardziej proporcjonalny ze wszystkich wyborów w Polsce. Dzięki temu wszystkie partie przekraczające próg wyborczy mają swój głos.
… czy mój głos w ogóle ma znaczenie
Wybory do Parlamentu Europejskiego mają najniższą frekwencję. Twój głos ma w nich proporcjonalnie największe znaczenie. Prawica spróbuje wykorzystać okazję — nie dajmy jej!
… w moim okręgu Lewica nie ma szans na mandat
Mój okręg (województwo dolnośląskie i opolskie) jest duży i jest w nim wysokie poparcie dla Lewicy. Będzie on jednym z pierwszych, w których Lewica ma szansę uzyskać mandat europarlamentarny. Jeżeli jesteś z innego województwa, to też możesz pomóc uzyskać mandat na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie… głosując u siebie na Lewicę! Na potrzeby ustalania liczby mandatów dla partii Polska jest traktowany jak jeden duży okręg wyborczy, więc możesz się przyczynić do większej liczby mandatów Lewicy nawet z drugiego końca Polski!
… nie wiem czy mam głosować na pierwszą osobę na liście czy na trzecią
Tak jak do Sejmu, w wyborach do Parlamentu Europejskiego każdy głos na osobę kandydującą z listy przyczynia się do wzrostu ogólnej liczby głosów dla partii, co może przekładać się na dodatkowe mandaty dla innych kandydatów z tej samej listy. Pozycja na liście nie jest ważna. Ważne jest która osoba na liście uzyska najwięcej głosów.
Co do scenariusza, pójścia do Parlamentu Europejskiego to będę w nim aktywnie walczyć o większe finansowanie naszego regionu. W Brukseli moim głównym zadaniem będzie współpraca z Europejskim Komitetem Regionów, Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i Sejmikiem Województwa Opolskiego. Będzie to wspólna walka o znaczne zwiększenie środków europejskich na budowę tanich mieszkań na wynajem w naszym regionie, o zapewnienie każdemu mieszkańcowi naszego regionu autobusów w każdej gminie, o nowe połączenia kolejowe, zwiększenie środków europejskich na komunikację miejską, o przeciwdziałanie bezrobociu, edukację antydyskryminacyjną w naszych szkołach i wiele innych spraw ważnych dla osób mieszkających w naszym regionie. W kolejnych dniach będę publikować szczegóły mojego planu na środki europejskie dla naszego regionu.
… czy głos na Lewicę może odebrać mandat Konfederacji?
Tak, głos na Martę Stożek osłabia wyniki PiS i Konfederacji, co może zmniejszyć liczbę mandatów, które przypadną populistycznej prawicy.
… niedawno zostałaś radną sejmiku.
Rozpoczęłam kadencję jako Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, co jest ogromnie satysfakcjonującym zadaniem. Zrobię jednak to, co postanowicie, oddając głos do urny. W Parlamencie Europejskim chcę aktywnie walczyć o większe finansowanie naszego regionu. W Brukseli moim głównym zadaniem będzie współpraca z Europejskim Komitetem Regionów, Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i Sejmikiem Województwa Opolskiego. Będzie to wspólna walka o znaczne zwiększenie środków europejskich na budowę tanich mieszkań na wynajem w naszym regionie, o zapewnienie każdemu mieszkańcowi naszego regionu autobusów w każdej gminie, o nowe połączenia kolejowe, zwiększenie środków europejskich na komunikację miejską, o przeciwdziałanie bezrobociu, lepszy dostęp do ochrony zdrowia i wiele innych spraw ważnych dla osób mieszkających w naszym regionie. W kolejnych dniach będę publikować szczegóły mojego planu na środki europejskie dla naszego regionu.
Petycje
#ekipaSTOŻEK

Głosuj już
9 czerwca

Razem damy radę!

Zdjęcie przedstawia Martę Stożek ubraną w formalną czarną marynarkę. Kobieta jest przedstawiona w zbliżeniu, z naciskiem na jej brązowe włosy, różową koszulę i czarną marynarkę. Dodatkowe elementy zdjęcia obejmują zbliżenie jej dłoni z pomalowanymi paznokciami i drobnymi szczegółami. Ogólny styl zdjęcia i ubiór kobiety sugerują formalny lub profesjonalny kontekst. Uśmiech kobiety i styl ubioru, który obejmuje marynarkę, kołnierz, płaszcz i modne akcesoria, przekazują poczucie mody i elegancji. Kolor różowy jest również widoczny w jej koszuli, dodając delikatny kontrast do jej czarnej odzieży wierzchniej.