Praca dla wszystkich w powiecie górowskim - apelujemy o pilotażowy program gwarancji zatrudnienia!

Obraz satelitarny powiatu górowskiego w województwie dolnośląskim z naniesionymi oznaczeniami granic powiatu i nazwami miejscowości.

Szanowny Panie Marszałku Województwa Dolnośląskiego,

Jako obywatele i obywatelki województwa dolnośląskiego, zwracamy się do Pana z prośbą o utworzenie pilotażowego programu gwarancji zatrudnienia w powiecie górowskim na Dolnym Śląsku.

W województwie dolnośląskim stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi obecnie 4,5%, ale nie jest równomiernie rozłożona. Powiat górowski ma wysoką stopę rejestrowanego bezrobocia wynoszącą 15,5%. To oznacza, że 1300 osób nie ma pracy i nie może utrzymać się i swoich rodzin. To nie tylko tragedia ludzka, ale także ogromne marnotrawstwo potencjału i zasobów ludzkich.Państwo ma obowiązek zapewnić pracę każdemu, kto chce i może pracować. Mamy to wpisane w konstytucję. Nie możemy dłużej tolerować sytuacji, w której ludzie są traktowani jak zboże, które można magazynować w oczekiwaniu na lepsze czasy, bo tym właśnie jest traktowanie bezrobotnych jako rezerwy, w której pracodawcy mogą sobie wybierać osoby do zatrudnienia. Ludzie nie jedzą w perspektywie długoterminowej, ale codziennie. Ludzie potrzebują pracy, by mieć poczucie godności, celu i przynależności do społeczeństwa.

Dlatego proponujemy utworzenie pilotażowego programu gwarancji zatrudnienia, który polegałby na tym, że państwo pełniłoby rolę pracodawcy ostatniej szansy. Oznacza to, że każda osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy w powiecie górowskim otrzymałaby ofertę pracy dostosowaną do jej umiejętności i preferencji. Byłaby to praca świadczona na umowę o pracę za minimalną krajową w wymiarze wybranym przez osobę podejmująca pracę.

Miejsca pracy w ramach programu gwarancji zatrudnienia tworzyłyby samorządy i lokalne organizacje pozarządowe, które znają najlepiej potrzeby i zasoby w swoich regionach. Praca ta musiałaby mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko, a nie konkurować z sektorem prywatnym.

Przykłady takich miejsc pracy to:

  • Zielona gospodarka: przeciwdziałanie powodziom, przeciwdziałanie suszom (przez tworzenie małych zbiorników wodnych), sadzenie drzew, utrzymanie parków narodowych, usuwanie roślin inwazyjnych, zakładanie ogrodów społecznościowych, zrównoważonego rolnictwa.
  • Odbudowa: odnawianie pustostanów, odzyskiwanie surowców, renowacja budynków, budowa placów zabaw i szkolnych boisk.
  • Praca opiekuńcza: opieka nad osobami starszymi, organizowanie zajęć pozaszkolnych dla dzieci, dowóz posiłków, pomoc osobom niepełnosprawnym, pomoc dla nauczycieli.
  • Wiedza: badanie środowiska, monitorowanie gatunków, robienie ankiet, digitalizacja zbiorów bibliotek, muzeów, urzędów, dokumentów sądowych.

Program gwarancji zatrudnienia nie tylko poprawiłby sytuację ekonomiczną i społeczną tysięcy ludzi w powiecie górowskim, ale także przyczyniłby się do rozwoju lokalnego i regionalnego. Zatrudniając ludzi w okresach kryzysu, stabilizowalibyśmy gospodarkę i zapobiegaliśmy jej załamaniu. Ponadto program gwarancji zatrudnienia byłby tańszy niż ponoszenie kosztów bezrobocia, takich jak zasiłki, pomoc społeczna, opieka zdrowotna, przestępczość czy wykluczenie.Dotychczasowe metody walki z bezrobociem nigdy i nigdzie nie przyniosły pełnego zatrudnienia. Czas przestać robić to samo w oczekiwaniu innego rezultatu. Czas wprowadzić program gwarancji zatrudnienia, który zagwarantuje pracę dla każdej osoby, której obecnie nikt nie chce zatrudnić.

Podpisz petycję

27%

h

z
500
podpisów

0

dni

do końca

June 28, 2024

z
500
podpisów

Dziękuję!!!

Twoje wsparcie jest bardzo ważne dla naszej sprawy. Razem możemy wpłynąć na zmiany w naszej okolicy 💚
Proszę o udostępnianie petycji wśród swoich znajomych i rodzin, aby zwiększyć jej zasięg i siłę.
Udostępnij znajomym
Jeśli w Twojej okolicy jest problem, którym mogłabym się zająć wyślij do mnie zgłoszenie:
Zgłoś sprawę
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Włącz pliki cookie.

Dołącz do #ekipaSTOŻEK

Dowiedz się więcej

Plan rozwiązania sprawy

1. Zbieramy podpisy

Do zebrania 500 podpisów.

2. Jako Radna Sejmiku Wojewódzkiego składam interpelację w naszej sprawie

Czekamy na odpowiedź.

No items found.

3. Publikuję odpowiedź

Odpowiedź znajdziesz na tej stronie.

No items found.

4. Głosuj na Martę Stożek do Europarlamentu

9 czerwca 2024

No items found.

6. Zostaję posłanką na Sejm RP lub Europarlamentarzystką

W ostatnich wyborach do parlamentu Marta Stożek uzyskała drugi najwyższy wynik na liście Lewicy. Jeśli Krzysztof Śmiszek zostanie europarlamentarzystą, to Marta Stożek zajmie jego miejsce w Sejmie RP.

7. Jako posłanka RP interweniuję ponownie w naszej sprawie

Interpelacje poselskie znajdziesz na stronie Sejmu RP i na tej stronie.

8. Mamy to !!!

Pod presją poselską sprawa zostaje rozwiązana.

Media o sprawie

No items found.

Więcej petycji

Skrócenie czasu oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym o połowę w całej Polsce

Sukces

Po naszej interwencji czas oczekiwania na połączenie z dyspozytorem pogotowia ratunkowego skrócił się o 52%!
Miesiąc po wprowadzenia tego usprawnienia średnia czas oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym skrócił się o ponad 50%.

FAQ

Zagłosowałabym na Lewicę, ale...

… boję się, że mój głos będzie mniej ważył niż gdybym zagłosowała na większą partię
Tak, każdy głos ma znaczenie. System wyborczy do Parlamentu Europejskiego jest najbardziej proporcjonalny ze wszystkich wyborów w Polsce. Dzięki temu wszystkie partie przekraczające próg wyborczy mają swój głos.
… czy mój głos w ogóle ma znaczenie
Wybory do Parlamentu Europejskiego mają najniższą frekwencję. Twój głos ma w nich proporcjonalnie największe znaczenie. Prawica spróbuje wykorzystać okazję — nie dajmy jej!
… w moim okręgu Lewica nie ma szans na mandat
Mój okręg (województwo dolnośląskie i opolskie) jest duży i jest w nim wysokie poparcie dla Lewicy. Będzie on jednym z pierwszych, w których Lewica ma szansę uzyskać mandat europarlamentarny. Jeżeli jesteś z innego województwa, to też możesz pomóc uzyskać mandat na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie… głosując u siebie na Lewicę! Na potrzeby ustalania liczby mandatów dla partii Polska jest traktowany jak jeden duży okręg wyborczy, więc możesz się przyczynić do większej liczby mandatów Lewicy nawet z drugiego końca Polski!
… nie wiem czy mam głosować na pierwszą osobę na liście czy na trzecią
Tak jak do Sejmu, w wyborach do Parlamentu Europejskiego każdy głos na osobę kandydującą z listy przyczynia się do wzrostu ogólnej liczby głosów dla partii, co może przekładać się na dodatkowe mandaty dla innych kandydatów z tej samej listy. Pozycja na liście nie jest ważna. Ważne jest która osoba na liście uzyska najwięcej głosów.
Co do scenariusza, pójścia do Parlamentu Europejskiego to będę w nim aktywnie walczyć o większe finansowanie naszego regionu. W Brukseli moim głównym zadaniem będzie współpraca z Europejskim Komitetem Regionów, Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i Sejmikiem Województwa Opolskiego. Będzie to wspólna walka o znaczne zwiększenie środków europejskich na budowę tanich mieszkań na wynajem w naszym regionie, o zapewnienie każdemu mieszkańcowi naszego regionu autobusów w każdej gminie, o nowe połączenia kolejowe, zwiększenie środków europejskich na komunikację miejską, o przeciwdziałanie bezrobociu, edukację antydyskryminacyjną w naszych szkołach i wiele innych spraw ważnych dla osób mieszkających w naszym regionie. W kolejnych dniach będę publikować szczegóły mojego planu na środki europejskie dla naszego regionu.
… czy głos na Lewicę może odebrać mandat Konfederacji?
Tak, głos na Martę Stożek osłabia wyniki PiS i Konfederacji, co może zmniejszyć liczbę mandatów, które przypadną populistycznej prawicy.
… niedawno zostałaś radną sejmiku.
Rozpoczęłam kadencję jako Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, co jest ogromnie satysfakcjonującym zadaniem. Zrobię jednak to, co postanowicie, oddając głos do urny. W Parlamencie Europejskim chcę aktywnie walczyć o większe finansowanie naszego regionu. W Brukseli moim głównym zadaniem będzie współpraca z Europejskim Komitetem Regionów, Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i Sejmikiem Województwa Opolskiego. Będzie to wspólna walka o znaczne zwiększenie środków europejskich na budowę tanich mieszkań na wynajem w naszym regionie, o zapewnienie każdemu mieszkańcowi naszego regionu autobusów w każdej gminie, o nowe połączenia kolejowe, zwiększenie środków europejskich na komunikację miejską, o przeciwdziałanie bezrobociu, lepszy dostęp do ochrony zdrowia i wiele innych spraw ważnych dla osób mieszkających w naszym regionie. W kolejnych dniach będę publikować szczegóły mojego planu na środki europejskie dla naszego regionu.
Program wyborczy
Spotkajmy się

Głosuj już
9 czerwca

Razem damy radę!

Zdjęcie przedstawia Martę Stożek ubraną w formalną czarną marynarkę. Kobieta jest przedstawiona w zbliżeniu, z naciskiem na jej brązowe włosy, różową koszulę i czarną marynarkę. Dodatkowe elementy zdjęcia obejmują zbliżenie jej dłoni z pomalowanymi paznokciami i drobnymi szczegółami. Ogólny styl zdjęcia i ubiór kobiety sugerują formalny lub profesjonalny kontekst. Uśmiech kobiety i styl ubioru, który obejmuje marynarkę, kołnierz, płaszcz i modne akcesoria, przekazują poczucie mody i elegancji. Kolor różowy jest również widoczny w jej koszuli, dodając delikatny kontrast do jej czarnej odzieży wierzchniej.