Ratujmy bezdomne koty na wsi! Apel do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o zwiększenie kontroli i wsparcia dla gmin w sprawie opieki nad zwierzętami

Zdjęcie przedstawia trzy kocięta. Koty mają przymknięte oczy. Siedzą na spróchniałych deskach pod ścianą budynku z nierówno położoną zaprawą, spod której widać cegły. Widoczne są drzwi do budynku. Drzwi są zrobione z desek, które również są spróchniałe. Deski połączone są metalowym okuciem, które wygląda na zardzewiałe.

Szanowny Panie Marszałku Województwa Dolnośląskiego,

my, niżej podpisani mieszkańcy województwa dolnośląskiego, piszemy, aby wyrazić nasze zaniepokojenie i poprosić o Pana o interwencję w sprawie problemu bezdomnych kotów na terenach wiejskich. Schroniska i instytucje chroniące zwierzęta są tylko w większych miastach, potrzebujemy więcej małych ośrodków dla bezdomnych zwierząt w mniejszych miejscowościach.

W naszym regionie istnieje duża i rosnąca populacja bezpańskich i dzikich kotów, która stanowi poważne zagrożenie dla dobrostanu tych zwierząt, a także dla bioróżnorodności i zdrowia publicznego naszych społeczności. Tysiące kociąt rodzi się co roku po to, aby wkrótce umrzeć, a te które przeżyją, borykają się z głodem, chorobami, drapieżnikami i ludzkim okrucieństwem. Konkurują one również same ze sobą i polują na dziką faunę, taką jak ptaki i gryzonie, zakłócając naturalną równowagę ekosystemów.

Na podstawie odpowiedzi burmistrza jednej z gmin wiemy, że programy ochrony bezdomnych zwierząt, mimo że są przez gminy wprowadzane, to nie odnoszą realnego skutku. Władze podpisują fikcyjne porozumienia ze schroniskami oddalonymi o setki kilometrów od gminy, o możliwości zgłaszania przypadków bezdomnych zwierząt mieszkańcy nie wiedzą, a działania edukacyjne nie są w ogóle prowadzone. W 2022 roku gmina Milicz w ramach swojego programu wysterylizowała jedynie 60 kotek i dokonała zabiegów weterynaryjnych u 26 kotów. Te liczby wskazują wyraźnie, że gminy pilnie potrzebują zwiększenia finansowania na cele dbania o dobrostan zwierząt.

Uważamy, że problem bezdomnych kotów wymaga pilnej i humanitarnej akcji ze strony władz. Zwracamy się do Państwa z apelem o znaczne zwiększenie kontroli w stosunku do prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin w województwie dolnośląskim w zakresie realizacji ich programów opieki nad bezdomnymi zwierzętami, wprowadzonymi w związku z art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Oprócz realizacji wyżej wymienionych programów gminy powinny podjąć też dodatkowe działania, takie jak:

  • Zapewnienie finansowania i pomocy dla lokalnych organizacji i wolontariuszy zajmujących się opieką nad zwierzętami w prowadzeniu programów pułapka-sterylizacja-zwolnienie (PSZ), polegających na łapaniu, sterylizowaniu, szczepieniu i wypuszczaniu kotów z powrotem do ich kolonii lub odpowiednich siedlisk.
  • Utworzenie i wspieranie małych ośrodków dla bezdomnych zwierząt w gminach wiejskich.
  • Przeprowadzenie lokalnej kampanii edukacyjnej w tych gminach na temat korzyści płynących z kastracji kotów, problemach spowodowanych przez nadpopulację kotów oraz sposobach pomocy lub zaangażowania się w rozwiązywanie tego problemu.
  • Mamy nadzieję, że weźmie Pan pod uwagę naszą petycję i podejmą szybkie działania w tej palącej sprawie. Wierzymy, że wspólnie możemy poprawić życie zarówno kotów, jak i ludzi w całym województwie.

Podpisz petycję

31%

h

z
500
podpisów

0

dni

do końca

June 28, 2024

z
500
podpisów

Dziękuję!!!

Twoje wsparcie jest bardzo ważne dla naszej sprawy. Razem możemy wpłynąć na zmiany w naszej okolicy 💚
Proszę o udostępnianie petycji wśród swoich znajomych i rodzin, aby zwiększyć jej zasięg i siłę.
Udostępnij znajomym
Jeśli w Twojej okolicy jest problem, którym mogłabym się zająć wyślij do mnie zgłoszenie:
Zgłoś sprawę
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Włącz pliki cookie.

Dołącz do #ekipaSTOŻEK

Dowiedz się więcej

Plan rozwiązania sprawy

1. Zbieramy podpisy

Do zebrania 500 podpisów.

2. Jako Radna Sejmiku Wojewódzkiego składam interpelację w naszej sprawie

Czekamy na odpowiedź.

No items found.

3. Publikuję odpowiedź

Odpowiedź znajdziesz na tej stronie.

No items found.

4. Głosuj na Martę Stożek do Europarlamentu

9 czerwca 2024

No items found.

6. Zostaję posłanką na Sejm RP lub Europarlamentarzystką

W ostatnich wyborach do parlamentu Marta Stożek uzyskała drugi najwyższy wynik na liście Lewicy. Jeśli Krzysztof Śmiszek zostanie europarlamentarzystą, to Marta Stożek zajmie jego miejsce w Sejmie RP.

7. Jako posłanka RP interweniuję ponownie w naszej sprawie

Interpelacje poselskie znajdziesz na stronie Sejmu RP i na tej stronie.

8. Mamy to !!!

Pod presją poselską sprawa zostaje rozwiązana.

Media o sprawie

No items found.

Więcej petycji

Skrócenie czasu oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym o połowę w całej Polsce

Sukces

Po naszej interwencji czas oczekiwania na połączenie z dyspozytorem pogotowia ratunkowego skrócił się o 52%!
Miesiąc po wprowadzenia tego usprawnienia średnia czas oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym skrócił się o ponad 50%.

FAQ

Zagłosowałabym na Lewicę, ale...

… boję się, że mój głos będzie mniej ważył niż gdybym zagłosowała na większą partię
Tak, każdy głos ma znaczenie. System wyborczy do Parlamentu Europejskiego jest najbardziej proporcjonalny ze wszystkich wyborów w Polsce. Dzięki temu wszystkie partie przekraczające próg wyborczy mają swój głos.
… czy mój głos w ogóle ma znaczenie
Wybory do Parlamentu Europejskiego mają najniższą frekwencję. Twój głos ma w nich proporcjonalnie największe znaczenie. Prawica spróbuje wykorzystać okazję — nie dajmy jej!
… w moim okręgu Lewica nie ma szans na mandat
Mój okręg (województwo dolnośląskie i opolskie) jest duży i jest w nim wysokie poparcie dla Lewicy. Będzie on jednym z pierwszych, w których Lewica ma szansę uzyskać mandat europarlamentarny. Jeżeli jesteś z innego województwa, to też możesz pomóc uzyskać mandat na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie… głosując u siebie na Lewicę! Na potrzeby ustalania liczby mandatów dla partii Polska jest traktowany jak jeden duży okręg wyborczy, więc możesz się przyczynić do większej liczby mandatów Lewicy nawet z drugiego końca Polski!
… nie wiem czy mam głosować na pierwszą osobę na liście czy na trzecią
Tak jak do Sejmu, w wyborach do Parlamentu Europejskiego każdy głos na osobę kandydującą z listy przyczynia się do wzrostu ogólnej liczby głosów dla partii, co może przekładać się na dodatkowe mandaty dla innych kandydatów z tej samej listy. Pozycja na liście nie jest ważna. Ważne jest która osoba na liście uzyska najwięcej głosów.
Co do scenariusza, pójścia do Parlamentu Europejskiego to będę w nim aktywnie walczyć o większe finansowanie naszego regionu. W Brukseli moim głównym zadaniem będzie współpraca z Europejskim Komitetem Regionów, Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i Sejmikiem Województwa Opolskiego. Będzie to wspólna walka o znaczne zwiększenie środków europejskich na budowę tanich mieszkań na wynajem w naszym regionie, o zapewnienie każdemu mieszkańcowi naszego regionu autobusów w każdej gminie, o nowe połączenia kolejowe, zwiększenie środków europejskich na komunikację miejską, o przeciwdziałanie bezrobociu, edukację antydyskryminacyjną w naszych szkołach i wiele innych spraw ważnych dla osób mieszkających w naszym regionie. W kolejnych dniach będę publikować szczegóły mojego planu na środki europejskie dla naszego regionu.
… czy głos na Lewicę może odebrać mandat Konfederacji?
Tak, głos na Martę Stożek osłabia wyniki PiS i Konfederacji, co może zmniejszyć liczbę mandatów, które przypadną populistycznej prawicy.
… niedawno zostałaś radną sejmiku.
Rozpoczęłam kadencję jako Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, co jest ogromnie satysfakcjonującym zadaniem. Zrobię jednak to, co postanowicie, oddając głos do urny. W Parlamencie Europejskim chcę aktywnie walczyć o większe finansowanie naszego regionu. W Brukseli moim głównym zadaniem będzie współpraca z Europejskim Komitetem Regionów, Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i Sejmikiem Województwa Opolskiego. Będzie to wspólna walka o znaczne zwiększenie środków europejskich na budowę tanich mieszkań na wynajem w naszym regionie, o zapewnienie każdemu mieszkańcowi naszego regionu autobusów w każdej gminie, o nowe połączenia kolejowe, zwiększenie środków europejskich na komunikację miejską, o przeciwdziałanie bezrobociu, lepszy dostęp do ochrony zdrowia i wiele innych spraw ważnych dla osób mieszkających w naszym regionie. W kolejnych dniach będę publikować szczegóły mojego planu na środki europejskie dla naszego regionu.
Program wyborczy
Spotkajmy się

Głosuj już
9 czerwca

Razem damy radę!

Zdjęcie przedstawia Martę Stożek ubraną w formalną czarną marynarkę. Kobieta jest przedstawiona w zbliżeniu, z naciskiem na jej brązowe włosy, różową koszulę i czarną marynarkę. Dodatkowe elementy zdjęcia obejmują zbliżenie jej dłoni z pomalowanymi paznokciami i drobnymi szczegółami. Ogólny styl zdjęcia i ubiór kobiety sugerują formalny lub profesjonalny kontekst. Uśmiech kobiety i styl ubioru, który obejmuje marynarkę, kołnierz, płaszcz i modne akcesoria, przekazują poczucie mody i elegancji. Kolor różowy jest również widoczny w jej koszuli, dodając delikatny kontrast do jej czarnej odzieży wierzchniej.