Zatrzymanie wyprzedaży zasobu komunalnego i remonty pustostanów we Wrocławiu

Na grafice wygenerowanej przez AI widnieje narożna kamienica, doskonale odrestaurowana o bardzo ciekawej formie architektonicznej, dopasowana do otoczenia. Uwagę przyciąga narożna baszta.

Szanowny Panie Prezydencie Wrocławia, Szanowni Państwo Radni,

Jako mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia zwracamy się do Pana z prośbą o podjęcie pilnych działań na rzecz remontu i zagospodarowania pustostanów należących do gminy, zwiększenia zasobów na remont pozostałych mieszkań z zasobu komunalnego i zaprzestania jego wyprzedawania.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku w zasobie Gminy Wrocław znajdowało się 2278 niszczejących pustostanów, które mogłyby służyć jako tanie i godne mieszkania dla wielu potrzebujących osób. W 2018 roku wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialny za lokale komunalne deklarował dokładne policzenie i remonty gminnych pustostanów. Jeszcze w 2019 roku w odpowiedzi na wnioski o informację publiczną Gmina odpisuje, że “Urząd Miejski Wrocławia nie posiada bazy danych umożliwiających realizację Państwa wniosku”. Do 2023 roku władze miasta nie dokonały inwentaryzacji swojego zasobu, co świadczy o braku zainteresowania i odpowiedzialności za ten problem.Z drugiej strony, miasto przeznacza kwoty na remont zasobu komunalnego, które są kilkukrotnie mniejsze od potrzeb. 30 milionów złotych w 2022 roku i 39 milionów złotych w 2023 roku to niewystarczające środki, aby zapewnić godne warunki życia ponad 30 tysiącom lokatorów i lokatorek gminnych mieszkań. Według danych Zarządu Zasobu Komunalnego, 4900 mieszkań z zasobu komunalnego Gminy nie ma osobnej toalety. Niemniej celem remontów jest doprowadzenie do przekazania tych mieszkań na wolny rynek, co jest sprzeczne z interesem społecznym i narusza prawa lokatorów i lokatorek.

Dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego przyznał w wywiadzie udzielonym w 2022 roku, że jego zdaniem gminie wystarczy jedynie 1/3 obecnego zasobu, około 10 tysięcy lokali, ze względu na prawo, które zobowiązuje Gminę do udzielenia mieszkania osobom, które ze względów życiowych nie są w stanie wynająć lokali na wolnym rynku, mieszkania socjalne i lokale tymczasowe. Oznacza to, że miasto pozbywa się możliwości kształtowania cen na lokalnym rynku mieszkaniowym, który doprowadził do tego, że cena metra kwadratowego mieszkania do 40 metrów kwadratowych to 14 116 złotych. Miesięczny wynajem mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych to 2640 złotych. To ceny kosmiczne dla większości mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

Dlatego domagamy się od Pana:

  • natychmiastowego przeprowadzenia inwentaryzacji pustostanów należących do gminy i opracowania planu ich remontu i zagospodarowania na cele mieszkaniowe,
  • znacznego zwiększenia budżetu na remont zasobu komunalnego i zapewnienia godnych warunków życia wszystkim lokatorom i lokatorkom gminnych mieszkań,
  • zaprzestania wyprzedawania zasobu komunalnego i utrzymania go jako publicznego dobra wspólnego,

Liczymy na Państwa odpowiedzialność i zaangażowanie w rozwiązywanie kryzysu mieszkaniowego, który dotyka nasze miasto. Oczekujemy na Pana odpowiedź i konkretne działania w tej sprawie.

Podpisz petycję

35%

h

z
500
podpisów

0

dni

do końca

June 28, 2024

z
500
podpisów

Dziękuję!!!

Twoje wsparcie jest bardzo ważne dla naszej sprawy. Razem możemy wpłynąć na zmiany w naszej okolicy 💚
Proszę o udostępnianie petycji wśród swoich znajomych i rodzin, aby zwiększyć jej zasięg i siłę.
Udostępnij znajomym
Jeśli w Twojej okolicy jest problem, którym mogłabym się zająć wyślij do mnie zgłoszenie:
Zgłoś sprawę
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Włącz pliki cookie.

Dołącz do #ekipaSTOŻEK

Dowiedz się więcej

Plan rozwiązania sprawy

1. Zbieramy podpisy

Do zebrania 500 podpisów.

2. Jako Radna Sejmiku Wojewódzkiego składam interpelację w naszej sprawie

Czekamy na odpowiedź.

No items found.

3. Publikuję odpowiedź

Odpowiedź znajdziesz na tej stronie.

No items found.

4. Głosuj na Martę Stożek do Europarlamentu

9 czerwca 2024

No items found.

6. Zostaję posłanką na Sejm RP lub Europarlamentarzystką

W ostatnich wyborach do parlamentu Marta Stożek uzyskała drugi najwyższy wynik na liście Lewicy. Jeśli Krzysztof Śmiszek zostanie europarlamentarzystą, to Marta Stożek zajmie jego miejsce w Sejmie RP.

7. Jako posłanka RP interweniuję ponownie w naszej sprawie

Interpelacje poselskie znajdziesz na stronie Sejmu RP i na tej stronie.

8. Mamy to !!!

Pod presją poselską sprawa zostaje rozwiązana.

Media o sprawie

No items found.

Więcej petycji

Skrócenie czasu oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym o połowę w całej Polsce

Sukces

Po naszej interwencji czas oczekiwania na połączenie z dyspozytorem pogotowia ratunkowego skrócił się o 52%!
Miesiąc po wprowadzenia tego usprawnienia średnia czas oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym skrócił się o ponad 50%.

FAQ

Zagłosowałabym na Lewicę, ale...

… boję się, że mój głos będzie mniej ważył niż gdybym zagłosowała na większą partię
Tak, każdy głos ma znaczenie. System wyborczy do Parlamentu Europejskiego jest najbardziej proporcjonalny ze wszystkich wyborów w Polsce. Dzięki temu wszystkie partie przekraczające próg wyborczy mają swój głos.
… czy mój głos w ogóle ma znaczenie
Wybory do Parlamentu Europejskiego mają najniższą frekwencję. Twój głos ma w nich proporcjonalnie największe znaczenie. Prawica spróbuje wykorzystać okazję — nie dajmy jej!
… w moim okręgu Lewica nie ma szans na mandat
Mój okręg (województwo dolnośląskie i opolskie) jest duży i jest w nim wysokie poparcie dla Lewicy. Będzie on jednym z pierwszych, w których Lewica ma szansę uzyskać mandat europarlamentarny. Jeżeli jesteś z innego województwa, to też możesz pomóc uzyskać mandat na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie… głosując u siebie na Lewicę! Na potrzeby ustalania liczby mandatów dla partii Polska jest traktowany jak jeden duży okręg wyborczy, więc możesz się przyczynić do większej liczby mandatów Lewicy nawet z drugiego końca Polski!
… nie wiem czy mam głosować na pierwszą osobę na liście czy na trzecią
Tak jak do Sejmu, w wyborach do Parlamentu Europejskiego każdy głos na osobę kandydującą z listy przyczynia się do wzrostu ogólnej liczby głosów dla partii, co może przekładać się na dodatkowe mandaty dla innych kandydatów z tej samej listy. Pozycja na liście nie jest ważna. Ważne jest która osoba na liście uzyska najwięcej głosów.
Co do scenariusza, pójścia do Parlamentu Europejskiego to będę w nim aktywnie walczyć o większe finansowanie naszego regionu. W Brukseli moim głównym zadaniem będzie współpraca z Europejskim Komitetem Regionów, Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i Sejmikiem Województwa Opolskiego. Będzie to wspólna walka o znaczne zwiększenie środków europejskich na budowę tanich mieszkań na wynajem w naszym regionie, o zapewnienie każdemu mieszkańcowi naszego regionu autobusów w każdej gminie, o nowe połączenia kolejowe, zwiększenie środków europejskich na komunikację miejską, o przeciwdziałanie bezrobociu, edukację antydyskryminacyjną w naszych szkołach i wiele innych spraw ważnych dla osób mieszkających w naszym regionie. W kolejnych dniach będę publikować szczegóły mojego planu na środki europejskie dla naszego regionu.
… czy głos na Lewicę może odebrać mandat Konfederacji?
Tak, głos na Martę Stożek osłabia wyniki PiS i Konfederacji, co może zmniejszyć liczbę mandatów, które przypadną populistycznej prawicy.
… niedawno zostałaś radną sejmiku.
Rozpoczęłam kadencję jako Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, co jest ogromnie satysfakcjonującym zadaniem. Zrobię jednak to, co postanowicie, oddając głos do urny. W Parlamencie Europejskim chcę aktywnie walczyć o większe finansowanie naszego regionu. W Brukseli moim głównym zadaniem będzie współpraca z Europejskim Komitetem Regionów, Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i Sejmikiem Województwa Opolskiego. Będzie to wspólna walka o znaczne zwiększenie środków europejskich na budowę tanich mieszkań na wynajem w naszym regionie, o zapewnienie każdemu mieszkańcowi naszego regionu autobusów w każdej gminie, o nowe połączenia kolejowe, zwiększenie środków europejskich na komunikację miejską, o przeciwdziałanie bezrobociu, lepszy dostęp do ochrony zdrowia i wiele innych spraw ważnych dla osób mieszkających w naszym regionie. W kolejnych dniach będę publikować szczegóły mojego planu na środki europejskie dla naszego regionu.
Program wyborczy
Spotkajmy się

Głosuj już
9 czerwca

Razem damy radę!

Zdjęcie przedstawia Martę Stożek ubraną w formalną czarną marynarkę. Kobieta jest przedstawiona w zbliżeniu, z naciskiem na jej brązowe włosy, różową koszulę i czarną marynarkę. Dodatkowe elementy zdjęcia obejmują zbliżenie jej dłoni z pomalowanymi paznokciami i drobnymi szczegółami. Ogólny styl zdjęcia i ubiór kobiety sugerują formalny lub profesjonalny kontekst. Uśmiech kobiety i styl ubioru, który obejmuje marynarkę, kołnierz, płaszcz i modne akcesoria, przekazują poczucie mody i elegancji. Kolor różowy jest również widoczny w jej koszuli, dodając delikatny kontrast do jej czarnej odzieży wierzchniej.