Wrocławianie i Dolnoślązacy domagają się jednego biletu na kolej KD i MPK

To zdjęcie przedstawia dynamiczną scenę na tętniącej życiem stacji kolejowej. W centrum obrazu znajduje się nowoczesny pociąg, oznaczony numerem "69563/2", nazwą "Lubań" i innymi szczegółami technicznymi, takimi jak "31WE-005A" i "2 140 303-0". Pociąg wydaje się być nieruchomy, czekając aż pasażerowie wsiądą lub odjadą. Pociąg jest pomalowany na trzy kolory. Czoło pociągu jest białe. Bok pociągu jest pomalowany na biało w górnej części, a w dolnej na żółto. Kolory oddziela czarny pasek tworzący falę przez cały bok pociągu. Dominującymi kolorami na zdjęciu są odcienie czerni, szarości i bieli, co sugeruje pochmurną lub wczesnoporanną atmosferę. W tle znajduje się grupa mężczyzn siedzących na schodach, prawdopodobnie czekających na następny pociąg. Cała scena emanuje poczuciem tranzytu i ruchu, charakterystycznym dla miejskich węzłów transportu publicznego. Jest to częsty widok na stacjach metra, stacjach kolejowych i innych węzłach komunikacyjnych. Pociąg i stacja stanowią serce tego obrazu, ucieleśniając istotę transportu publicznego.

Szanowny Panie Prezydencie Jacku Sutryku, Szanowny Panie Marszałku,

jako mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia i województwa dolnośląskiego, zwracamy się do Państwa z apelem o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz przywrócenia jednego biletu na kolej i MPK we Wrocławiu. Od prawie dwóch lat jesteśmy świadkami impasu w rozmowach między miastem a przewoźnikami kolejowymi, który skutkuje utrudnieniami i dodatkowymi kosztami dla tysięcy osób dojeżdżających do pracy, szkoły czy innych celów.

Nie zgadzamy się na to, żeby nasze prawa do taniego, wygodnego i ekologicznego transportu publicznego były ofiarą politycznych gierek i braku chęci porozumienia. Nie zgadzamy się na to, żeby nasze pieniądze były marnowane na nieefektywne i niesprawiedliwe programy, takie jak Nasz Wrocław Kolej, który okazał się zupełną klapą.

Domagamy się od Państwa, jako odpowiedzialnych za transport publiczny w mieście i regionie, abyście:

  • niezwłocznie wznowili negocjacje z przewoźnikami kolejowymi Kolejami Dolnośląskimi i Polregio w celu zawarcia umowy o wspólnym bilecie na kolej i MPK we Wrocławiu,
  • znaleźli optymalne rozwiązanie finansowe i organizacyjne, które zapewni dostępność i atrakcyjność tego biletu dla wszystkich pasażerów, zarówno z Wrocławia jak i spoza miasta,
  • zaprzestali podwyższania cen biletów kolejowych i miejskich oraz ograniczania oferty połączeń,zwiększyli przejrzystość i uczciwość zarządzania przewoźnikami kolejowymi, zwłaszcza Kolejami Dolnośląskimi, których prezes jest najlepiej wynagradzanym szefem samorządowego przewoźnika w kraju,
  • podjęli długofalowe działania na rzecz rozwoju kolei regionalnej w województwie dolnośląskim, zgodnie z potrzebami mieszkańców i mieszkanki oraz dobrymi praktykami europejskimi. Jako obywatele i obywatelki, którzy płacą podatki i opłaty za transport publiczny, mamy prawo do korzystania z niego w sposób komfortowy, sprawny i niedrogi.

Zdjęcie ilustrujące petycję jest dostępne na licencji Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic License.

Podpisz petycję

36%

h

z
500
podpisów

0

dni

do końca

October 13, 2023

z
500
podpisów

Dziękuję!!!

Twoje wsparcie jest bardzo ważne dla naszej sprawy. Razem możemy wpłynąć na zmiany w naszej okolicy 💚
Proszę o udostępnianie petycji wśród swoich znajomych i rodzin, aby zwiększyć jej zasięg i siłę.
Udostępnij znajomym
Jeśli w Twojej okolicy jest problem, którym mogłabym się zająć wyślij do mnie zgłoszenie:
Zgłoś sprawę
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza. Włącz pliki cookie.

Dołącz do #ekipaSTOŻEK

Dowiedz się więcej

Plan rozwiązania sprawy

1. Zbieramy podpisy

Do zebrania 500 podpisów (lub do 13 października 2023)

2. Wysyłam naszą petycję

Czekamy na odpowiedź

No items found.

3. Głosuj na Martę Stożek w wyborach parlamentarnych

15 października 2023

Jak głosować?

4. Publikuję odpowiedź

Odpowiedź znajdziesz na tej stronie

No items found.

5. Jako posłanka RP interweniuję w naszej sprawie

Interpelacje poselskie znajdziesz na stronie Sejmu RP i na tej stronie

Zobacz interpelację

6. Mamy to !!!

Pod presją poselską sprawa zostaje rozwiązana

Media o sprawie

No items found.

Więcej petycji

Skrócenie czasu oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym o połowę w całej Polsce

Sukces

Po naszej interwencji czas oczekiwania na połączenie z dyspozytorem pogotowia ratunkowego skrócił się o 52%!
Miesiąc po wprowadzenia tego usprawnienia średnia czas oczekiwania na połączenie z pogotowiem ratunkowym skrócił się o ponad 50%.

FAQ

Zagłosowałabym na Lewicę, ale...

… boję się, że mój głos będzie mniej ważył niż gdybym zagłosowała na większą opozycyjną partię
Łączny wynik opozycji nie zależy od rozkładu głosów pomiędzy jej partiami. Przerzucanie głosu na większą partię nie zwiększa liczby mandatów opozycji.
… największa partia opozycyjna musi wygrać z PiSem, żeby opozycja mogła utworzyć rząd
W naszym systemie wyborczym nie ma “premii dla zwycięzcy”. Nie jest też tak, że kto pierwszy ten lepszy i bierze wszystko. Konstytucja również nic nie mówi, że prezydent ma powierzyć misję tworzenia rządu największej partii. Zazwyczaj misja ta jest powierzana osobie wskazanej przez większość parlamentarną. To znaczy, że  demokratyczna opozycja musi mieć razem 231 mandatów i nie jest ważne, czyj słupek będzie pierwszy podczas wieczoru wyborczego.
…w moim okręgu Lewica nie jest popularna - czy nie lepiej w tej sytuacji głosować na większą partię?
W 2019 roku Lewica nie zdobyła mandatu tylko w kilku okręgach w całej Polsce, przy czym w niektórych brakowało jej bardzo niewiele (np. w Siedlcach 830 głosów). Nawet jeśli w tej wyjątkowej sytuacji głos nie przełoży się na mandat, będzie wsparciem dla działaczy, którzy na niesprzyjającym obszarze realizują ważne dla Ciebie cele.
…boję się, że Lewica nie przekroczy progu wyborczego
Lewicę obowiązuje 5% prób wyborczy. W żadnym sondażu Lewica nie znajduje się blisko tego progu a jej średnie poparcie w ciągu ostatniego miesiąca to 9%. Nawet jeśli obawiasz się, że Lewica wpadnie pod próg to tym bardziej należy na nią głosować, bo ważne jest, żeby wszystkie partie opozycji demokratycznej przekroczyły próg i odsunęły PiS od władzy. Być może właśnie dzięki Twojemu głosowi setki tysięcy innych głosów się nie zmarnują.
Kiedy głos na Lewicę na pewno nie jest głosem straconym?
Kiedy głosujesz zgodnie z własnymi przekonaniami. Chcesz Polski otwartej i solidarnej, w której państwo wspiera pracowników, dba o wysoką jakość bezpłatnej opieki zdrowotnej, kościół katolicki jest oddzielony od polityki, walka ze zmianami klimatu jest priorytetem, a prawa kobiet są respektowane? Bez reprezentacji Lewicy ten cel nie zostanie osiągnięty. Pamiętajmy, że jeśli nawet osoby o poglądach spójnych z Lewicą na nią nie zagłosują, to na pewno nic się nie zmieni. Twój głos to wybór, jaką wizję przyszłości - bliską i dalszą - chcesz zacząć budować już teraz.
Jaki głos na Lewicę nie jest na pewno głosem straconym?
Twój głos i taki, do którego przekonasz 3 kolejne osoby. Możesz mieć wpływ na wynik Lewicy nie tylko głosując na nią ale skutecznie przekonując znajome osoby. Jak to robić dobrze i efektywnie – zapisz się do naszego newslettera.
Czy Posłowie mają wpływ na sprawy lokalne?
Posłowie są reprezentantami swojego regionu i interweniują w sprawach lokalnych np. poprzez interpelacje poselskie (Art. 20. pkt. 1 i Art. 23. pkt. 2 Ustawy o Wykonywaniu Mandatu Posła I Senatora). Interpelacje poselskie mogą dotyczyć spraw lokalnych, jeśli mają one wpływ na interes publiczny. Na przykład, poseł może złożyć interpelację w sprawie braku leków w szpitalu, zanieczyszczenia środowiska przez zakład przemysłowy, czy niewykonania inwestycji drogowej przez samorząd. Interpelacje poselskie mają na celu uzyskanie wyjaśnień od władz, zwrócenie uwagi na istniejące problemy i wywieranie nacisku na podjęcie działań naprawczych. Na interpelację odpowiedź musi być udzielona w terminie 21 dni; jest możliwe przeprowadzenie nad nią debaty parlamentarnej. Interpelacje poselskie są więc ważnym narzędziem, które umożliwia posłom interweniowanie w sprawach lokalnych i reprezentowanie interesów swoich wyborców.
Program wyborczy
Spotkajmy się

Głosuj już 15 października

Razem damy radę!

Zdjęcie przedstawia Martę Stożek ubraną w formalną czarną marynarkę. Kobieta jest przedstawiona w zbliżeniu, z naciskiem na jej brązowe włosy, różową koszulę i czarną marynarkę. Dodatkowe elementy zdjęcia obejmują zbliżenie jej dłoni z pomalowanymi paznokciami i drobnymi szczegółami. Ogólny styl zdjęcia i ubiór kobiety sugerują formalny lub profesjonalny kontekst. Uśmiech kobiety i styl ubioru, który obejmuje marynarkę, kołnierz, płaszcz i modne akcesoria, przekazują poczucie mody i elegancji. Kolor różowy jest również widoczny w jej koszuli, dodając delikatny kontrast do jej czarnej odzieży wierzchniej.