7.9.2023

"Walczymy o prawo do wyboru i równouprawnienie" - Marta Stożek w ankiecie dla WK_RW

W ankiecie wyborczej WK_RW podkreślam, że walczymy o prawo do wyboru i równouprawnienie. Polska, będąc jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, stoi przed wyzwaniem reformy polityki dotyczącej praw seksualnych i reprodukcyjnych. Jako kandydatka Komitetu Wyborczego Nowa Lewica i radna krajowa Razem, chciałabym przedstawić nasze stanowisko w kluczowych zagadnieniach tej dziedziny.

  1. Czy popiera Pan/Pani postulat zniesienia wymogu uzyskania recepty na antykoncepcję awaryjną (tzw. tabletkę “dzień po”)?
    TAK
    Uważam, że jest to kwestia podstawowego prawa kobiet do decydowania o swoim ciele i zdrowiu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której kobiety są zmuszane do niechcianej ciąży lub narażone na ryzyko powikłań zdrowotnych z powodu braku dostępu do skutecznej i bezpiecznej metody zapobiegania nieplanowanemu zajściu w ciążę. Antykoncepcja awaryjna nie jest metodą aborcji, jak próbują wmawiać nam niektórzy politycy i organizacje pro-life. Jest to metoda zapobiegająca owulacji i zapłodnieniu komórki jajowej, która nie ma wpływu na już zagnieżdżony zarodek. Antykoncepcja awaryjna jest dostępna bez recepty we wszystkich krajach Unii Europejskiej oprócz Polski i Węgier. To skandaliczne, że polskie kobiety są pozbawiane takiego samego prawa, jak mają kobiety w innych krajach. Dlatego Lewica Razem złożyła projekt ustawy, który zakłada umożliwienie dostępu do antykoncepcji awaryjnej bez recepty i bez konieczności wizyty u lekarza. To jeden z naszych priorytetów w walce o prawa kobiet i równouprawnienie. Nie możemy pozwolić na to, żeby państwo ingerowało w nasze życie intymne i narzucało nam swoją moralność. Chcemy żyć w kraju, w którym kobiety mają wolność wyboru i szacunek dla swojej godności.
  2. Czy zagłosuje Pan/ Pani za ustawą, która zlikwiduje możliwość odmowy wykonania świadczenia zdrowotnego z uwagi na sprzeciw sumienia (tzw. klauzulę sumienia)?
    TAK
    Uważam, że jest to niezbędne dla zapewnienia równego i godnego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli i obywatelek. Klauzula sumienia jest nadużywana przez niektórych lekarzy i farmaceutów, którzy odmawiają pacjentom i pacjentkom podstawowych praw, takich jak antykoncepcja, aborcja, zapłodnienie in vitro czy leczenie bólu u osób nieuleczalnie chorych. To nie tylko narusza zasadę świeckości państwa, ale także naraża ludzi na cierpienie, dyskryminację i zagrożenie życia. Klauzula sumienia jest sprzeczna z etyką lekarską i farmaceutyczną, która nakazuje szanować autonomię pacjenta i pacjentki oraz działać w ich najlepszym interesie. Klauzula sumienia jest również sprzeczna z prawem Unii Europejskiej, które gwarantuje prawo do zdrowia, godności i niedyskryminacji. Dlatego Lewica złożyła projekt ustawy o zniesieniu klauzuli sumienia w służbie zdrowia, który ma na celu zapobiec sytuacjom, w których pacjenci i pacjentki są pozostawieni bez pomocy medycznej z powodu osobistych poglądów lekarza czy farmaceuty. To kolejny krok w walce o prawa człowieka i demokrację w Polsce.
  3. Czy Pana/ Pani zdaniem, należy wprowadzić w szkołach publicznych obowiązkowe, kompleksowe, neutralne światopoglądowo i dostosowane do wieku dziecka zajęcia z edukacji seksualnej? 
    TAK
    Uważam, że należy wprowadzić w szkołach publicznych obowiązkowe, kompleksowe, neutralne światopoglądowo i dostosowane do wieku dziecka zajęcia z edukacji seksualnej. Jest to nie tylko moje zdanie, ale także stanowisko Lewicy, która złożyła w Sejmie projekt ustawy o edukacji seksualnej. Według tego projektu, edukacja seksualna ma być realizowana w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie, które mają być obowiązkowe dla wszystkich uczniów i uczennic od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej. Zajęcia mają być prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli i nauczycielki, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia. Program zajęć ma być oparty na standardach Światowej Organizacji Zdrowia i uwzględniać różnorodność potrzeb i doświadczeń uczniów i uczennic. Dlaczego uważam, że taka edukacja jest potrzebna? Ponieważ żyjemy w XXI wieku, w którym młodzi ludzie mają dostęp do wielu źródeł informacji o seksualności, ale nie zawsze są one wiarygodne, rzetelne i bezpieczne. Niektóre z nich mogą być pełne mitów, stereotypów, uprzedzeń lub nawet propagować przemoc i dyskryminację. Dlatego ważne jest, aby szkoła zapewniła młodym ludziom wiedzę i umiejętności, które pozwolą im podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje dotyczące swojego życia seksualnego i reprodukcyjnego. Edukacja seksualna nie ma na celu zachęcać do wcześniejszego lub częstszego uprawiania seksu, jak twierdzą niektórzy jej przeciwnicy. Wręcz przeciwnie, ma na celu zapobiegać niechcianym ciążom, chorobom przenoszonym drogą płciową, przemocy seksualnej oraz dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną czy tożsamość płciową. Edukacja seksualna ma także na celu promować szacunek dla siebie i innych, tolerancję dla różnorodności oraz zdrowe i satysfakcjonujące relacje międzyludzkie. Jestem przekonana, że wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach publicznych przyniesie korzyści nie tylko młodym ludziom, ale także całemu społeczeństwu.
  4. Czy zagłosuje Pan/Pani za ustawą dekryminalizującą przerywanie ciąży oraz za ustawą legalizującą aborcję bez podania przyczyny?
    TAK
    Uważam, że jest to kwestia podstawowego prawa kobiet do decydowania o swoim ciele i zdrowiu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której kobiety są zmuszane do niechcianej ciąży lub narażone na ryzyko powikłań zdrowotnych z powodu braku dostępu do skutecznej i bezpiecznej metody zapobiegania nieplanowanemu zajściu w ciążę. Aborcja nie jest zbrodnią, jak próbują wmawiać nam niektórzy politycy i organizacje pro-life. Jest to świadczenie medyczne, które powinno być dostępne dla każdej kobiety, która tego potrzebuje. Aborcja jest legalna we wszystkich krajach Unii Europejskiej oprócz Polski i Malty. To skandaliczne, że polskie kobiety są pozbawiane takiego samego prawa, jak mają kobiety w innych krajach. Dlatego Lewica złożyła projekt ustawy o prawie do aborcji na żądanie, który zakłada zniesienie kar za przerywanie ciąży oraz zapewnienie dostępu do aborcji bez recepty i bez konieczności uzasadnienia decyzji. To jeden z naszych priorytetów w walce o prawa kobiet i równouprawnienie. Nie możemy pozwolić na to, żeby państwo ingerowało w nasze życie intymne i narzucało nam swoją moralność. Chcemy żyć w kraju, w którym kobiety mają wolność wyboru i szacunek dla swojej godności.
  5. Czy poprze Pan/Pani ustawę, która wprowadzi pełną refundację procedury zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) z budżetu państwa?
    TAK
    Uważam, że jest to kwestia podstawowego prawa ludzi do posiadania potomstwa i realizacji swojego planu rodzinnego. Nie można dopuścić do sytuacji, w której ludzie są pozbawieni szansy na zostanie rodzicami z powodu problemów zdrowotnych lub finansowych. Zapłodnienie pozaustrojowe jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia niepłodności, która pomogła już wielu parom w Polsce i na świecie. Zapłodnienie pozaustrojowe nie jest sprzeczne z etyką ani z prawem naturalnym, jak twierdzą niektórzy przeciwnicy tej metody. Jest to metoda wspomagająca naturalny proces zapłodnienia, która nie narusza godności ludzkiej ani życia poczętego. Zapłodnienie pozaustrojowe jest dostępne w większości krajów Unii Europejskiej, często z refundacją z systemu publicznego. To skandaliczne, że polscy pacjenci i pacjentki są dyskryminowani i zmuszani do ponoszenia wysokich kosztów tej procedury lub do wyjazdu za granicę. Dlatego Lewica popiera obywatelski projekt ustawy o pełnej refundacji zapłodnienia pozaustrojowego, który zakłada pokrycie kosztów tej procedury przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla wszystkich par spełniających określone kryteria medyczne i wiekowe. To jeden z naszych priorytetów w walce o prawa reprodukcyjne i zdrowie publiczne.
  6. Czy popiera Pan/Pani postulat zniesienia progu wiekowego, uprawniającego do przeprowadzenia bezpłatnej diagnostyki prenatalnej (obecnie 35 lat)?
    TAK
    Uważam, że każda kobieta ciężarna, bez względu na wiek, powinna mieć prawo do skorzystania z badań prenatalnych, które są bezpieczne dla matki i dziecka. Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie chorób genetycznych i wrodzonych płodu oraz na podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych lub leczniczych. Obecnie wiele kobiet nie ma dostępu do takich badań ze względu na wysokie koszty lub brak refundacji przez NFZ. Dlatego postuluję, aby diagnostyka prenatalna była dostępna dla wszystkich kobiet ciężarnych, niezależnie od ich wieku i sytuacji materialnej. Jest to kwestia równości i sprawiedliwości społecznej, a także szacunku dla życia i zdrowia kobiet i ich dzieci. Jako Lewica popieramy powszechny dostęp do badań prenatalnych.

Zdecydowanie opowiadam się za reformą prawa w kontekście praw seksualnych i reprodukcyjnych. Walczę o równouprawnienie i prawo do wyboru. Mam nadzieję, że mój głos znajdzie oddźwięk w społeczeństwie. Obserwujmy razem rozwój kampanii WK_RW i zobaczymy, czy nasze postulaty zostaną przyjęte.

Koordynatorzy

Artur Stępień

Michał Głąba

Sławomir Gadek

Konrad Kozak

Kornel Ślusarz

Krzysztof Markowski

Głosuj już
9 czerwca

Razem damy radę!

Zdjęcie przedstawia Martę Stożek ubraną w formalną czarną marynarkę. Kobieta jest przedstawiona w zbliżeniu, z naciskiem na jej brązowe włosy, różową koszulę i czarną marynarkę. Dodatkowe elementy zdjęcia obejmują zbliżenie jej dłoni z pomalowanymi paznokciami i drobnymi szczegółami. Ogólny styl zdjęcia i ubiór kobiety sugerują formalny lub profesjonalny kontekst. Uśmiech kobiety i styl ubioru, który obejmuje marynarkę, kołnierz, płaszcz i modne akcesoria, przekazują poczucie mody i elegancji. Kolor różowy jest również widoczny w jej koszuli, dodając delikatny kontrast do jej czarnej odzieży wierzchniej.